hamilegobek

Çatlaklık tarzımızda var, cildimizde değil

Nedir Bu Çatlak?

Kadınların %90’ında çatlak izleri bulunur.

Ve her ne kadar anne olduğumuzun haklı gurur izleri olsa da, hamileliğimizin kanıtları olan bu izler hiçbirimizin hoşuna gitmez.

Çatlaklar genel olarak yağların yoğun olarak biriktiği bölgelerde meydana gelir: karın, göğüsler, kalçalar, iç ve dış üst bacak gibi. Hormonlarımız fibroblastlerin (bağ dokusunun ana hücreleri) kolajen ve elastin üretimini engelleyerek, cildin esnekliğinin azalmasına ve nihayetinde cilt yüzeyinde yırtıkların oluşmasına neden olurlar. Yani çatlak oluşumunda hormonların da büyük rolü vardır diyebiliriz.

Bu noktada genlerimizden söz etmezsek olmaz. Maalesef çatlak oluşumunda genetik faktörler çok önemlidir. Yani anneniz çatlaklardan muzdaripse, sizin cildinizde de çatlakların oluşması çok muhtemeldir. Ama çatlaklarla mücadelenizde doğru yardımcıları yanınıza almanız lazım.

Tummy Rub Butter (Krem) ve Tummy Rub Oil (Yağ) bu savaşta en büyük yardımcılarınız olacak. Cildinizi içerden ve dışardan süper besinlerle besleyerek, çatlaklarla mücadelenizde en büyük savunma silahını donanmalısınız. Unutmayın, bu mücadelede yalnız değilsiniz. Size ulaşabileceğiniz en iyi cilt bakım ürünlerini sunarak, 9 ayınızı hasarsız atlatmanızı ve eski halinize çabucak dönmenize yardımcı olmaya çalışıyoruz. 

Çatlak Oluşumunu Engelleyin 

1.    Omegalar – İçeriden ve Dışarıdan

Omegalar, yani yağ asitleri, bebek beklerken her zamankinden çok daha önemlidir. Hem bebeğinizin gelişimi için, hem de cildiniz için omegalarınızı ihmal etmemelisiniz.  Küçük bebeğiniz, kendi gelişimi için vücudunuzda depolanmış olan omegalarınızdan bol bol kullanacak – kullanacak ki sağlıklı beyin gelişimi ve sağlıklı gözleri olsun. Doğanın muhteşem mucizelerinden biri olarak vücudunuz seve seve bebişinize bu omegaları gönderecek. Bu arada omega deponuz hızla tükenecek. Cildinizin en çok omegaya ihtiyacı olduğu bu dönemde bebeğinize gönderdiğiniz omegaları takviye etmeniz gerçekten sizin sağlığınız için çok önemli.

İçeriden : Eğer besin olarak yeterli omega tüketemediğinizi düşünüyorsanız (somon balığı veya ceviz gibi kabuklu yemişler omega zenginidir), doktorunuza Omega-3 takviyesi almak konusunda danışın.

Dışarıdan: Mama Mio’ nun hamile cilt bakım ürünleri organik omega zengini yağlarla doludur. Böylece cildiniz kolayca esneyebilir ve bebeğiniz dünyaya geldikten sonra rahatça eski haline döner. 9 ayda 70 cm genişlemekten bahsediyoruz, hiç de kolay bir iş değil!

2.   Yavaş ve İstikrarlı

Doktorlar ve ebeler hamilelikte yavaş ve istikrarlı kilo almayı tavsiye ediyorlar. Böylece cildin ani gerilmesi ve yırtılması önlenebilir.

3.   Egzersiz

Haftada 2-3 defa, kendinizi zorlamadan yapabildiğiniz bir fiziksel aktivite için zaman yaratın. Hafifçe terlediğinizde bile kan dolaşımınızın düzgün çalışmasını sağlarsınız. Böylece cildiniz sağlıklı ve fit olmak için ihtiyaç duyduğu oksijen ve besinlere kavuşabilir.

Egzersiz, yavaş ve düzenli kilo alımınız ve genel sağlığınız için de son derece önemlidir.

4.   En İyi Cilt Bakım Ürünlerini Kullanın

Karnınızı (ve göğüslerinizi ve kalçanızı ve bacaklarınızı) çatlaklara karşı korumak için süper esneklik sağlayıcı, omegalarla dolu organik yağların ve shea-yağının karışımından oluşan Tummy Rub ikilisi ile koruyun. Klinik araştırmalar omegaların cildi esnek tuttuğunu ve hücre yapısını koruduğunu ispatladı.

Tummy Rublarımız kaşınan karınlara da bire bir.

Günde iki defa, göğüs hizanızdan kalçanızın altına kadar tüm gövdenize sürün. Doğumdan sonra 4 ay daha devam edin. Böylece sadece esnerken değil, eski halinize dönerken de cildinizi korumuş olursunuz.

5.    Hamileyken Güneş Dostunuz Değil

Güneşte uzun süre kalmak hiç bir zaman cildiniz için iyi değil tabii ki. UV ışınlarından kaynaklanan serbest radikaller cildinizin hasar görmesine, zayıflamasına ve karşısına çıkacak zorluklarla mücadele edememesine sebep olur. Hamilelik cildinizin yaşayabileceği en büyük zorluklardan biri olduğu için, bu dönemde güneşe çıkmayın veya en az 30 spf koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin (evet sırf yüzünüze değil, dekolte bölgeniz ve kalçalarınıza bile)

Çatlakların Oluşmasını Engellemeye Yardımcı Süper Besinler

Tabii ki ara sıra baştan çıkıp saçma sapan yiyecekler yiyeceğiz. Ama genel olarak sağlıklı seçimler yaparak vücudumuza ve cildimize yardımcı olalım. İşte çatlak oluşumunu engellemeye maksimum yardımcı olacak süper yiyecekler: 

Somon Balığı

Somon, cildi kuvvetlendiren yağ asitlerinin (yani Omegaların) en zengin kaynağı sayılabilir. Civa birikimi düşüktür. Omegalar cildi kuvvetlendirmenin yanı sıra sütünüzü arttırır ve bebeğinizin zihinsel gelişimine katkıda bulunur.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Doğadaki zengin renkler antioksidanlar tarfaından üretilir. Yani koyu yeşil yapraklıları (ıspanak ve roka gibi) tüketerek cildimizin güçlü ve elastik olmasına yardımcı oluruz. Antioksidanlar, kolajen ve elastin üretimine katkıda bulunarak cildin taze ve esnek kalmasını sağlar. Böylece cildimiz esneyip gerilse bile eski haline hasar görmeden dönebilir.  

Suyu Yemeğe Ne Dersiniz? 

Yağlı, şekerli ve diğer zararlı tüm yiyeceklerin hiçbirinin su ihtiva etmiyor olması bir tesadüf olabilir mi? Kavun, karpuz gibi sıvı zengini meyvalar, kolajen dokunun korunmasını sağlayan antioksidanlarla doludur. Aynı zamanda lezzetleriye şeker ihtiyacınızı da giderirler.

 

E-BÜLTEN
Özel indirimlerden yararlanmak ve yeni ürünlerimizden herkesten önce haberdar olmak için bültene kayıt olunuz.