bacaklar


Yorgun, şiş ve ağır bacaklar

Hamilelikte bacaklar niçin şişer?

Hamileyken dolaşım sisteminizde normalden daha fazla sıvı olduğunu biliyor muydunuz? Tabiat ana mucizevi, değil mi? Ama maalesef bu ekstra basınç, vücudunuzun su tutması ve bütün gün bir bebeği taşıyor olmanız, bacak ve ayaklarınıza aşırı yük bindirir.

Bacaklarınızı rahat ve hafif hissetmek için önerilerimize göz atmaya ne dersiniz:

Maaelesef hamileliğimizin bütün yükünü bacaklarımız çekiyor. Göbeğimiz fazla mesai yaparken, bacak ve ayaklarımız bütün o ekstra kiloları taşımakla yükümlü. Bu da şiş ve yorgun bacak ve ayaklara ve nereden geldiğine anlam veremediğimiz küçük damarcıkların görünmeye başlamasına sebep oluyor.

1.    Şiş bacakların kurtarıcısı – Lucky Legs: serinletici, enerji verici bacak serumu

Lucky Legs jel serumumuz anında ferahlık ve hafiflik hissi veriyor. Canlandırıcı jelimiz, dolaşımı hızlandırarak ağrıyan ve sızlayan, şişmiş ve yorgun bacakları anında rahatlatıyor ve ayakta kalmanızı sağlıyor.

V-TonicTM ile harmanlanmış natürel nane, organik hindistancevizi yağı, serinletici mentol, iyileştirici arnika, zencefil kökü, murumuru yağı ve mandalina yağı karışımımız bacaklarınızı hafifçe nemlendirirken, anında ferahlık sağlayacak, şişlikleri alacak, size evde spa keyfi yaşatacak.

Hala spor yapıyor musunuz? Size kocaman bir bravo! Lucky Legs’i her zaman kullanabilirsiniz ama spordan sonra sürdüğünüzde etkisine inanamayacaksınız. Çantanızdan ayırmayın ve ne zaman ihtiyacınız olursa sürün. Aşağıdan yukarıya doğru yumuşak dokunuşlarla, masaj yaparak uyugulayın, lenf drenaj etkisi yaratarak şişkinliğin daha da çabuk azalmasına yardımcı olursunuz.

2.    Kramplar

Hamileyken kocaman bir göbek ve kafada bir dolu soru ile uyumak zaten yeteri kadar zorken, bir de üstüne can sıkıcı kramplar uyku keyfini tamamen yok ediyor…

Acı veren bu kramplar maalesef çoğunlukla geceleri başımıza geliyor.  Ve 2.ve 3. trimesterdaki hamileler arasında tahmin ettiğinizden çok daha yaygın. Kramptan kurtulmak için tek silahınız masaj yapmak. Masaj, kramp bölgesindeki kan dolaşımını stimüle ederek kasın gevşemesini sağlayacak.

Mama Mio Lucky Legs masaj yaparken uygulamanız için harika bir ürün.

Bacaklarda sıvı birikimi ve yorgunluğun kramplara sebep olduğu düşünülüyor. Kramp oluşmasını önlemek için yeterli sıvı tükettiğinizden emin olun. (günde en az 8 bardak), destekli külotlu çoraplar giyin ve ayakta kaldığınız süre içerisinde ağırlığınızı bacaklarınıza eşit olarak yaymaya çalışın.

3.    Kalflarınızı esnetin

Bacaklarınızın alt kısımlarını esnetmek, özellikle yatmadan önce yaptığınızda çok işinize yarayacak (günde 4-5 defa yapmaya çalışmalısınız).

Bir ayağınız önde, diğeri adım genişliğinde arka hizasında olacak şekilde, bir duvarın önünde durun. Öndeki dizinizi bükün, arkadaki ayağınızın topuğunu yere doğru bastırın. 10’a kadar sayarak bu şekilde durun. Bacak değiştirerek tekrar edin. Kasılmış kaslarınız rahatlayacak ve kan dolaşımınız hareketlenecektir. Gün sonunda bacaklarınızı bir yastık yardımıyla kalp hizanızdan daha yükselterek dinlendirmeyi unutmayın.

4.    Su Koşusu: Hamileler için Mükemmel Bir Egzersiz

Suyun kaldırma kuvveti yüzünde havuzda yapılacak hareketler hamileler için mükemmel birer egzersizdir. Su egzersizlere eklemlere ekstra bindirmez ve gereksiz ağrılar çekmenizi önler.  Bu egzersiz ünlü yüzme koçu Doug Stern tarafından geliştirilmiştir. 


EKİPMAN:
Sizi dik bir halde suyun üzerinde tutacak herhangi bir alet – mesela bir simit.

NASIL:
Bacaklar – İşe dümdüz bacaklarla başlayın. Parmak uçlarınızı balerin gibi uzatarak bacaklarınızı önden arkaya doğru süpürün. Hareketi üst bacak kaslarınızı kullanarak, hissederek yapmaya çalışın. Dizlerinizi kırmayın ve kaldırmayın.

Kollar – Kollarınızı avuç içleriniz arkaya bakacak şekilde çevirerek yanınızda tutun. Dirseklerinizi hafifçe kırın. Kollarınızı bacak hareketinizin ritmiyle eş olarak, sırayla hafifçe arkaya doğru itin(sağ bacak sağ kol, sol bacak sol kol). Baş parmaklarınız, her geçişte bacağınıza değsin.

Omuzlar – Omuzlarınızı arkaya ve aşağıya doğru bastırın. Ama kendinizi sıkmayın, omuzlarınız rahat dursun.

Göğüs – Göğsünüzü öne ve yukarı doğru itin. 

5-10 dakikalık ısınma ile başlayın ve 30 dakikalık egzersize kadar çıkın. Haftada 2 kere yaptığınızda hem kardiyo hem de bütün vücudunuzu sıkılaştırıcı egzersizinizi yapmış olursunuz.

5.    Hamile Masajı

Hamilelik fiziksel ve psikolojik olarak çok stresli bir dönemdir. Her kadın hamileliği esnasında şımartılmayı hak eder.

Tavsiyemiz mi? Doktorunuza da danışarak, işin uzmanı tarafından sağlıklı ve uygun yağlarla yapılan bir hamile masajından daha rahatlatıcı, hafifletici ve cildinizi besleyici bir şey düşenemiyoruz.

Hamile masajı:

Sırt ağrılarınızı azaltır, keyfinizi düzeltir ve daha rahat uyumanızı sağlar

Doğumun daha rahat olmasını sağlar

Postpartum depresyon olasılığını azaltır

Endişe halini azaltır

Masaj ile “Anneye anne şefkati göstermek” anne-çocuk arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirir,  besleyici annelik duygularının güçlenmesine sebep olur.

E-BÜLTEN
Özel indirimlerden yararlanmak ve yeni ürünlerimizden herkesten önce haberdar olmak için bültene kayıt olunuz.