facewithhands


HANİ HAMİLEYKEN IŞIL IŞIL, PÜRÜZSÜZ BİR CİLDİM OLACAKTI?

 

Tabiat ana bazen bize çok da “iyi” davranmıyor maalesef. Her hamile o filmlerdeki tatlı hamilelerden olamayabiliyor. Zaten garip garip semptomlarla uğraşırken, bir de bakmışsınız ki o herkesin “hamile ışıltısı” dediği şey, sizi es geçmiş - yerine nereden geldiğini anlayamadığınız bir dolu sivilce çıkıvermiş!

Tabii ki tüm evren size karşı bir kumpas içerisinde değil. Androjen adı verilen hormonların çok yükselmesi sonucunda, cildinizde yer alan yağ bezleri büyüyor ve ‘sebum’ denilen yağlı maddeden çokça üretmeye ve salgılamaya başlıyor. Sonucu da maalesef çoğunlukla sıkıcı sivilceler. (tabii bazı hamilelerde de tam tersi etki oluyor- çok kuru bir ciltle karşılaşanlar olduğu gibi, normalde sivilceleri olanların aniden sivilcelerinin kaybolması da olası - işte bu önceden tahmin edilemeyen şeyler manyak hormonların suçu!)

Konumuza dönecek olursak, bu sıkıcı sivilcelerden nasıl kurtulabiliriz? İşte size birkaç ipucu:

1. Düzenli bir şekilde cilt bakımınıza devam edin. Sabah-akşam yumuşak ve tercihen sulfat ve sabun içermeyen bir temizleyici ile yüzünüzü temizleyin. Zengin Aloeli Yüz Temizleyicisi - Clean Slate ideal bir ürün.

2. Yüzünüze masaj yapmayı ihmal etmeyin – kendi banyonuzda ekstra 1 dakika da olur, vaktiniz ve haliniz varsa profesyonel cilt bakımı da muhteşem olur. Cildinizin kan dolaşımını hızlandırarak ihtiyacı olan ekstra oksijeni ve besinleri almasını sağlamak için masaj çok etkili olacaktır. Aynı zamanda masajla uygulanan lenf drenaj sayesinde şişliklerin de yok olduğuna şahit olacaksınız.

3. Biliyoruz çok eğlenceli ve insan kendini çok zor tutuyor ama çekin ellerinizi o sivilcelerden. Sıkmaya, patlatmaya çalışmayın, OYNAMAYIN. Hem mikrop kaparak daha kötü hale getirebilirsiniz, hem de iz kalması neredeyse kaçınılmaz olur.

4. Yağ-bazlı makyaj yerine su-bazlı makyaj malzemeleri kullanın. Etiketlerini okuyun ve  “non-comedogenic” veya “non-acnegenic” özellikli olanları arayın – yani gözenekleri tıkamayacak ve sivilce önleyici olanları. Ve evet çok yorgunsunuz ama uyumadan once o makyaj temizlenmeli!

5. Eğer sivilce giderici ilaçlar kullanacaksanız – sadece krem bile olsa- muhakkak doktorunuza danışın. Bazı sivilce krem ve ilaçları hamilelikte kullanım için uygun değildir.

6. Hamilelik neşe ve mutluluk zamanı olmalı, ama bazen endişeleri de beraberinde getirdiğini biliyoruz. Endişelerin muhteşem yüzünüzü gölgelemesine izin vermeyin. Taa karnınızda hissedecek kadar derin nefes alış-verişler, daha fazla oksijen almanızı sağlayarak tüm vücudunuzu ve zihninizi uyandıracak.  Nefes ile rahatlayarak hem endişelerden uzaklaşacak, hem de cildinizin daha fit ve sıkı olmasını sağlayacaksınız. Çünkü derin derin aldığınız bu nefesler tüm hücrelerinize oksijen gönderiyor.


Sivilcesiz, Parlak Bir Cilt İçin Süper Besinler

Cildinizi güçlü ve sağlıklı tutmak için, özellikle hamilelik esnasında yediğiniz besinler çok çok önemli.

Omegalar: somon, avokado ve kabuklu yemişlerde bulunan omegalar, cildinizi nemli ve esnek tutmanın çok daha ötesinde görevler üstleniyor.  Omegalar cildin iyileşme sürecini hızlandırdığı için, aknenin de daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Kabuklu yemişler: bir avuç ceviz, fındık veya ayçekirdeği cildinize ihtiyacı olan çinkoyu sağlar. Böylece hem bağışıklık sisteminiz kuvvetlenir, hem de cildiniz dengesine kavuşur.

Yeşil yapraklı sebzeler: cildiniz için gerçekten çok önemli olan antioksidanlarla dolu olmanın yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler, sivilcelenmenin de sebeplerinden biri olan enflamasyonla savaşır. Aynı zamanda lif zengini olan bu sebzeler, sizi daha uzun süre tok tutarak şekerinizi aniden yükseltecek kötü atıştırmalıklardan uzak durmanızı sağlar.

 

 

 

 

E-BÜLTEN
Özel indirimlerden yararlanmak ve yeni ürünlerimizden herkesten önce haberdar olmak için bültene kayıt olunuz.